STEAM veikla "Sėju, sodinu, auginu ir valgau"

Mes, 1-os grupės vaikučiai, labai mylime gamtą, mėgstame valgyti daržoves ir vaisius. Daug kalbame apie sveiką mitybą, vitaminus, augalus. Bet vienas dalykas yra teorija, o visai kitas dalykas - praktika. Mums svarbu sužinoti, kaip ir iš kur augalas atsiranda, kaip jis auga, ko jam reikia augant, kaip ant jo užauga vaisiai ar daržovės?

Dar pavasariui neprasidėjus tyrinėjame sėkleles, lyginame, skaičiuojame, daiginame, perpjauname, ragaujame. Sėjame ir svarstome, ko reikia, kad išdygtų, kad augtų? Kodėl augaliukai vysta, arba kodėl virsta iš dėželių? Laistome ir persodiname. Kalbiname ir stebime, kad neperaugtų. Salotų, svogūno laiškų, agurkų ir prieskoninių daržovių užsiauginame tiesiog ant palangės. Kaip smagu nusiskinti savo daržoves, susipjaustyti, dėti ant duonos su sviestu ir valgyti! O atšilus orams daigelius nešame į bendromis jėgomis sukastą ir supurentą šiltnamį, lysveles. Įsipareigojame kasdien čia užsukti, kad stebėti, išravėti, laiku palieti.

Kai sunoksta pomidoriukai, laukiame kasdien, kad užtektų visiems nors po vieną. Skanu valgyti tiesiog lauke. Arba gaminame salotas patys. Savo rankytėmis ir meile užaugintos daržovės daug skanesnės.

Kai nurenkame paskutines daržoves, pasiruošiame sėklelių kitiems metams. Nuvytusius augalus nešame į kompostą - juk reikės trąšos kitam derliui. Tada sukasam. Surinktos saulėgrąžų, moliūgo ir agurko atliekamos sėklelės ir lapeliai labai tinka meniniams darbeliams.

Šį rudenį nusprendėme ir uogyčių su vaistinėmis gėlėmis ar prieskoninėmis daržovėmis užsiauginti. Todėl į medines lysveles pasodinome žemuogių ir braškių, o šalia šiltnamio įrengėme "Mažąjį sodelį" su vaistiniais ir prieskoniniais augalais. Dabar turime savo arbatos, vaistažolių.

Augindami ir dirbdami mes tvirtiname bendradarbiavimo įgūdžius, mokomės spręsti problemas, mąstome, lyginame, skaičiuojame ir atrandame labai įdomių žinių, faktų. Taip įtvirtiname žinias ir sužinome, kaip viskas yra iš tikrųjų, koks tas daržovės ar vaisiaus kelias iki mūsų stalo.

Ikimokyklinio ugdymo mokytoja Nijolė Kalasauskienė

2020 vasaris - lapkritis